REZERVASYON KOŞULLARI

MÜŞTERİLER

Müşterilerin sorumlulukları;

Rezervasyon Hüküm ve Koşulları

Konaklama

Renters Platform sitesine eklenen her yer (ev) için maksimum konaklayan kişi kapasitesi mevcuttur. Bu kapasiteye uyulmak zorundadır. Aksi durumlar rezervasyon iptalini gerektirebilir.

Sitelerde bulunan evler için rezervasyon şartları : Bunlar aşağıdaki gibidir:

1. Sitelerde bulunan tatil evleri için her sitenin kendine ait özel şart ve koşulları olabilir.Site içerisinde herhangi bir eve rezervasyon yaptıysanız  o ev için rezervasyon yapanlar dışındaki kişilerin siteye girişleri yasaklanabilir. (Bu kurallar sadece Türkiye'deki mülkler için geçerlidir.)

2. Sitelerde bulunan bir eve rezervasyon yaptıran kişiler siteye girişte kimliklerini ibraz etmeleri gerekebilir (yani varışta) Rezervasyon yaptıran bu kişiler rezervasyon formunda kayıtlı aynı kişiler olduklarını kanıtlamak için kimliklerini göstermeleri gerekebilir. (Bu kurallar sadece Türkiye'deki mülkler için geçerlidir.)

3. Rezervasyon formuna kayıtlı olmayan kişilerin siteye girmelerine izin verilmeyebilir. Bu sebepden dolayı rezervasyon aşamasında bu konuyu yer sahibiyle konuşmanızı tavsiye ediyoruz. (Bu kurallar sadece Türkiye'deki mülkler için geçerlidir)

4. Eğer kiraladığınız yer bir site içerisindeyse ve kiraladığınız eve misafir davet etmek isterseniz bunun için gayrimenkul sahibinden veya site yönetiminden izin almanız gerekebilir. (Bu kurallar sadece Türkiye'deki mülkler için geçerlidir)

5. Kaldığınız yere gelen misafirleriniz için site yönetimine veya site güvenliğine misafirlerinizin kimlik bilgilerini bildirmeniz gerekiyor olabilir. Lütfen bunu rezervasyon aşamasında ev sahibiniz ile görüşünüz. (Bu kurallar sadece Türkiye'deki mülkler için geçerlidir)

6. Bir site içerisinde kiralanan evler için site kurallarına uyulmadığı taktirde yer sahibinin rezervasyonunuzu iptal etme hakkı saklı oalabilir.

Lütfen bunu rezervasyon aşamasında ev sahibiniz ile görüşünüz.

7. Giriş ve Çıkış zamanı:

Lütfen Renters Platform üzerinden kiralamış olduğunuz yerin detaylarındaki giriş ve çıkış saatlerini kontrol edin veya işletme, yer sahibi veya mülk yöneticisiyle görüşün.

8. Kimlik bildirim beyanı:

Türkiye'de kısa süreli kiralanmış olan evler için yer sahipleri veya gayrimenkul yöneticileri kiracıları için kimlik bildiriminde bulunmak zorundadırlar. (Lütfen bunu yer sahibi veya mülk yöneticisi ile konuşun)

Türkiye'deki mülklerde veya tesislerde konaklayan müşterilerin veya misafirlerin kimlik bildirimlerini yer sahipleri veya gayrimenkul yöneticileri yöresel güvenlik güçlerine misafirlerinin veya kiracılarının kimlik bildirimlerini bildirmekle yükümlüdür ve bu bir kanundur ve misafirlerin veya kiracıların yer sahibi veya gayrimenkul yöneticisi tarafından kimlik bilgileri talep edildiğinde misafirler veya kiracılar kimliklerini yetkili kişilere beyan etmekle yükümlüdür. Bu bir kanundur, aksi takdirde müşteri giriş işlemleri gerçekleşemez ve müşteri veya misafirler kabul edilmez. Kimliğini göstermeyen müşterilerin rezervasyonları iptal edilir ve rezervasyonla ilgili alınan ödemeler iade edilmez. Kimlik bildiriminde bulunmayan konukların tesis veya kiralanan evde kaldıkları tespit edilirse, bu durum bölgesel güvenlik birimlerine, yetkili polis merkezlerine veya jandarma güvenlik kuvvetlerine iletilebilir. Yetkisiz bir şekilde gelen ve konaklayan konuklar tesiste kalan güvenlik güçleri veya kolluk kuvvetleri tarafından tespit edilirse, rezervasyonu yapan kişi ortaya çıkacak ceza veya cezalardan sorumlu olabilir ve ilgili cezalar rezervasyon yaptıran kişiye ait olabilir. (Lütfen bunu rezervasyon aşamasında ev sahibiniz ile görüşünüz.)

9. Kiralanmış olan yer için kiracının veya misafirlerin sorumluluğu:

Rezervasyonla (kiralamayla) birlikte müşterinin kiralamış olduğu evi veya yeri temiz, düzenli bir şekilde kullanmasını sağlamak amacı ile müşterinin villayı veya daireyi herhangi bir zarar vermemesi için müşteriden yer sahibi tarafından deposit istenebilir. Müşterinin villa veya daireye herhangi bir zarar vermesi durumunda zarar ve ziyan müşteriden alınmış olan bu depositodan kesilir.

Müşteri kendisine tahsis edilmiş olan evi veya yeri herhangi bir zarar vermeden temiz ve düzenli bir şekilde kullanmalıdır.

Müşteri kendisine tahsis edilmiş olan evi veya yeri herhangi bir zarar verirse, müşteri zararı ödemekle yükümlüdür.

Kiralanmış olan evde veya yerde bulunan beyaz eşyalar veya diğer eşyalar müşterinin suçu olmadan doğal sebeblerden dolayı zarar görürse müşteriden herhangi bir zarar ziyan talabinde bulunulmaz.

Müşteriden zarar ve ziyan için alınmış olan deposito, müşterinin kiralamış olduğu yeri veya evi rezervasyon (kiralama) sonunda mülk sahibine veya yetkili kişiye anahtar tesliminde mülk sahibi veya yetkili kişinin evde veya yerde herhangi bir zarar, ziyan olmadığını tesbit etmesi sonucunda, müşteriden alınmış olan depozit müşteriye geri iade edilir.

Genel giderler : 

Kısa süreli tatil amaçlı kiralamalarda eve veya yere ait genel giderler (elektirik, su, gaz ve site aidatı gibi) mülk sahibine aittir. Aksisi yazılı olarak belirtilmediği sürece.

Diğer şartlar :

Müşteriler site içerisinde diğer site sakinlerine rahatsız edici hal ve hareketlerde bulunamazlar ve site ve havuz kurallarına uymakla yükümlüdürler.

Müşteri ziyaretçileri sitenin sosyal tesislerini ve yüzme havuzunu yetkili kişilerin izni olmadan kullanamazlar.

Müşteri kendisine tahsis edilmiş olan ev veya yerde herhangi bir değerli eşya(zihnet gibi) veya para kaybederse bundan dolayı mülk sahibini veya yetkili kişiyi sorumlu tutamaz ve sorumluluk kendisine aittir ve bu konuda mülk sahibi veya yetkili kişi sorumluluk kabul etmez, sorumluluk müşteriye aittir.

Müşteri rezarvasyon (kiralama) bitiminde kendisine verilen zaman ve süre içerisinde evi veya yeri boşaltmakla yükümlüdür aksi taktirde yer sahibi veya yönetici mesken işgalinden yetkili makamlara suç duyurusunda bulunabilir ve mülk sahibi veya yetkili kişi evi veya yeri zamanında boşaltmalıdır.

Müşteri kiralamış olduğu evi veya yeri başka birisine devredemez veya kiraya veremez.

Kiralık evlerde veya yerlerde herhangi bir evcil hayvan kabul edilmez. Evcil hayvan tesbiti durumunda reservasyon iptal edilir ve kesinlikle reservasyon iptal sebebidir. Lütfen bunu rezervasyon esnasında yer sahibi veya yetkili kişiyle konuşun.

Bazı evlerde veya yerlerde sigara içilmesi yasaktır. (lütfen rezervasyondan önce sorunuz.)

Rezervasyon formunu doldururken bilgiler tam olarak girilmelidir eksik ve yanlış bilgi rezervasyon iptal sebebidir.

Herhangi bir kazaya karşı müşterilerimizin, bina içindeki, havuz kenarındaki ve site içerisindeki sorumlulukları :

Bazı binalarda merdiven bulunması, bazı binalardaki ve havuzların çevresinde yerlerin seramik kaplı olması nedeniyle, bu yerlerin kaygan olabileceği göz önünde bulundurulmalı ve rezervasyon yapan kişi tarafından grub içindeki diğer kişiler bilgilendirilmelidir. Bu sorumluluk rezervasyon yapan kişiye ait olup rezervasyon şarları grub içindeki diğer kişilere belirtilmelidir. Aynı zamanda bebek ve çocukların yalnız bırakılmaması ve sürekli göz altında tutulması gerekmektedir. Herhangi bir kaza veya istenmeyen bir olay olması ile ilgili olarak, bunların sorumluluğu grub içindeki yetişkinlere ait olup, mülk sahibi veya görevli kişiler herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Kiracılar için Kurallar;

Lütfen dikkat özel bilgilerinizi koruyoruz.

Kiracılar, rezervasyon işlemi tamamlanmadan önce telefon numaraları, e-posta adresleri, diğer web sitesi adresleri veya iletişim bilgileriyle ilgili herhangi bir bilgi paylaşmamalıdır. Bu kesinlikle yasaktır. (Lütfen dikkat; rezervasyon talepleri ile ilgili tüm yazışmalarınızı görebiliriz yazışmalarınız rezervasyon ekibimiz tarafından kontrol edilmektedir.)

Rezervasyon işlemi tamamlandıktan sonra gayrimenkul sahiplerinin / mülk yöneticilerinin ve misafirlerin iletişim bilgileri platformumuz tarafından otomatik olarak paylaşılır. (Platformumuz rezervasyon için tam ödeme aldıktan sonra)

Kiracılar, platformumuzun web siteleri dışında yer sahipleriyle / mülk yöneticileriyle kira bedeli veya ücretleri için özel bir teklifte bulunamazlar. Herhangi bir teklif veya indirim platformumuzun web sitelerinden yapılmalıdır.

Kiracılar, platformumuzun web siteleri dışında rezervasyon masrafları için para gönderemezler.

Lütfen dikkat; Kiracılar yukarıda listelenen dileklerimize aykırı hareket ederlerse üyelikleri silinir ve iletişim bilgilerinin tamamını içeren bu bilgiler diğer kiralama platformlarıyla paylaşılabilir.

Genel Şartlar ve Koşullar :

Renters Platform rezervasyon ücretlerinin tahsilinden sorumlu olacaktır.

Renters Platform, rezervasyon Renters Platform üzerinden gelirse depozito ve rezervasyon ücretlerini alma hakkına sahip olacaktır, ancak tesise ait depozito ve rezervasyon ücreti, rezervasyonun başlangıç ​​tarihinden itibaren 5 iş günü içinde yer sahibine iletilecektir. Bu genellikle müşterinin giriş tarihinden sonraki gün olacaktır.

Renters Platform, müşterilerin giriş ve çıkış işlemlerinden ve kontrollerinden sorumlu olmaz.

Hem gayrimenkul sahiplerinin hem de kiracıların iletişim bilgileri, Renters Platform tarafından tam rezervasyon ücreti alınana kadar paylaşılmaz. Rezervasyon için tam ödeme alır almaz, mal sahibinin iletişim bilgileri kiracılara, kiracının iletişim bilgileri de mal sahiplerine iletilecektir.

Gayrimenkul sahipleri, renters Platform'a bilgi vermeden herhangi bir rezervasyon alma hakkına sahip olacaktır, ancak gayrimenkulü için kullanılabilirlik takvimini güncel tutmakla sorumludur.

Gayrimenkul sahipleri, gayrimenkulü için gelen rezervasyon taleplerini herhangi bir ceza ücreti ödemeden rezervasyonları kabul etme veya reddetme hakkına sahiptir.

Renters Platform üzerinden rezervasyon yapmak, tamamen güven içerisinde rezervasyon yapabileceğiniz anlamına gelir. Olası aksi bir durumda, rezervasyon talebi geldiğinde ve onaylandığında ilan bilgi, detayları ve resimleri Renters Platform web sitemizde gösterilenlerdenden farklıysa, belirli koşulların karşılanması durumunda Renters Platform size rezervasyon bedelinin geri iadesini sağlar.

Kiracıları Koruma Politikası

Renters Platform Web Sitelerimiz üzerinden rezervasyon yapan bir kiracıya, aşağıda "Geri ödeme talebine hak kazananlar" başlığı altında listelenen koşullarda Web Sitemiz aracılığıyla ödenen meblağları iade etmeye hazırız. Özetle; Kiralamış olduğunuz gayrimenkule giriş yapamıyorsanız, gayrimenkul konaklamak için uygun değilse veya gayrimenkulde konaklamak için gerekli temizlikler yapılmadıysa (hijyenik değilse) ve konaklamak için uygun bir durumda değilse (gayrimenkul temiz değil ve gayrimenkuldeki bazı beyaz eşyalar çalışır durumda değil, rezervasyon anında verilen bilgiler doğru değil, yerin resimleri rezervasyon yapılan yerin resimleriyle ynı değil, havuz ve bahçe kullanım için uygun değil, platform web sitelerimiz aracılığıyla bize ödediğiniz parayı iade edebiliriz.

Rezervasyonunuzu Renters Platform web siteleri üzerinden yapmadıysanız ve ödemeleri Renters Platform web siteleri üzerinden gerçekleştirmediyseniz, renters Platform rezervasyon şartları politikamız kapsamında herhangi bir talepte bulunma hakkınız yoktur.

Rezervasyon şartları Politikamız uyarınca bir üçret geri iade talebini yalnızca Kiracı geri iade talebini kesinlikle rezervasyon şartları politikasına uygun olarak yaparsa kabul edeceğiz.

Politikamız kapsamında bir hak talebinde bulunmadan önce;

Bazı durumlarda, rezervasyonunuzda bir şeyler ters gidebilir. Rezervasyon şartları Politikamız uyarınca bir hak talebinde bulunmadan önce, gayrimenkul sahibi veya gayrimenkul yöneticisiyle iletişime geçmelisiniz ve sorunu çözmeye çalışmalısınız veya sorunu çözmek için gayrimenkul sahibi veya gayrimenkul yöneticisiyle iletişim kurmak için tüm makul çabayı gösterdiğinizi bize gösterebilmelisiniz. Bunun nedeni, bir rezervasyon yaptığınızda, gayrimenkul sahibi veya gayrimenkul yöneticisi ile aranızda Renters Platform üzerinden rezervasyonunuz ile ilgili rezervasyon şartlarını kabul ederek gayrimenkul sahibi veya yöneticisi ile aranızda bir sözleşme yapmış olmanızdır. (Lütfen rezervasyon şartlarını ve ilan ekleme şartlarını gözden geçiriniz.) Gayrimenkul sahibi yada yöneticisi size ilan ekleme şartlarında belirtildiği yükümlülüklerini yerine getirmekle yükümlüdür.

Gayrimenkul sahibi veya yöneticisi ile ilişkilerinizde makul ve adil davranmanız politikamızın bir koşuludur.

Politikamız kapsamında ne zaman hak talebinde bulunmalısınız?

Aranızdaki anlaşmazlığı gayrimenkul sahibi veya yöneticisi ile çözemezseniz veya bunu yapmak için makul çabayı gösterdikten sonra gayrimenkul sahibi veya yöneticisi ile iletişime geçemezseniz, Bir anlaşmazlığın çözülmesi için Kiracıları Koruma Politikamız uyarınca bir geri ödeme talebinde bulunabilirsiniz. Rezervasyon ve ilan ekleme şartları politikamıza göre geri ödeme talebinde bulunmaya hak kazanırsınız.

Kiracı rezervasyon iptali ve para iadesi talebinde bulunmak için ; Tesise giriş yapmayı planladığınız günün ertesi günü öğlen saatine kadar (yani varışınızın ilk gününden ertesi günü öğleye kadar) bizimle iletişime geçmelidir. Bu süreden sonra kiracının koruma politikamız kapsamındaki taleplerini dikkate almıyoruz. Zaman sınırımız katıdır, çünkü bu süre içinde bizi bilgilendirirseniz, bize ödediğiniz üçretin gayrimenkul sahibine veya yöneticisine ödemesini durdurabiliriz ve size geri iade edebiliriz.

Geri ödeme talebi için neler geçerlidir?

Aşağıdaki koşullardan her biri, Politikamız kapsamında bir geri ödeme talebine hak kazanır:

Gayrimenkul sahibi veya yöneticisi, giriş işleminden önce rezervasyonu iptal ederse.

Gayrimenkul sahibi veya yöneticisi, kiracı girişini planlanan sürede (makul bir süre içinde) kiracı tarafından rezerve edilen gayrimenkule giriş işlemlerini erçekleştiremezse ve bu durumdan dolayı gayrimenkulü kiralayan kiracı gayrimenkulde kalamazsa veya gayrimenkul sahibi veya yöneticisi tarafından en az aynı standarlarda alternatif bir gayrimenkul sunulmadıysa veya başka bir altarnatif sunulmuş olsa dahi kiracı konaklamayı kabul etmezse.

Renters Platform web sitelerimiz üzerinden rezerve edilen gayrimenkul, çifte rezervasyon nedeniyle müsait değil ve gayrimenkul sahibi veya yöneticisi rezerve yapılmış gayrimenkulün yerine uygun bir alternatif yer teklif etmemiştir veya sunulan alternatif yer konaklamanız için makul ölçüde uygun değildir.

Mülk temiz değil veya konaklamaya uygun değil. (Kanıt gerekli, lütfen fotoğraf çekin)

Sahte ilan rzervasyon yapılan yer mevcut değil.

Gayrimenkule ait bilgiler rezervasyonun yapıldığı tarihteki bilgilerle eşleşmiyor.

Yerel olanakların konumu ve mesafeleri rezervasyon sırasında açıklananla aynı değildir.

Kiracı tesise gelir ve aşağıdakilerden biri rezervasyon sırasında açıklandığı gibi değildir:

1. Gayrimenkuldeki yatak odası sayısı veya kapasite kişi sayısı.

2. Konaklama türü rezervasyon sırasında ilan edilenle aynı değil. (yani villa, ev, apartman vb.)

3. Havuz türü (paylaşılan veya özel)

4. Mülkün durumu insan sağlığı için tehlikelidir ve mülkte konaklaya mıyorsunuz. Gayrimenkul sahibi veya yöneticisi size bir alternatif sunamıyor veya sunulan alternatif gayrimenkul sizin için uygun değil.

5. Gayrimenkulde konaklamanıza engel teşkil eden ve rahatsızlık veren  makül bir süre içerisinde onarılamayan ve konaklamayı ve conforu etkileyen teknik arızalar ( Kılima arzası, çamaşır makinesi arızası, tesisat arızaları, internet arızaları, TV arızaları ve vs.. Gayrimenkül sahibinin veya yöneticisinin herhangi bir altarnetif yer sunamaması.

Bize yardım etmelisiniz;

Rezervasyon şartları politikamız gereği gayrimenkulde konaklayan kiracı ve diğer kiracı fertlerinin rezervasyon şartları politikamıza uygun olarak bir geri ödeme talebine hak kazandığınızı doğrulamamıza yardımcı olmak için tüm makul çabayı göstermesi, geri ödeme yapma yükümlülüğümüzün bir koşuludur. Neler olduğunu bir yere not etmenizi, evde konaklayan herkesin adlarını ve iletişim bilgilerini almanızı ve neyin yanlış gittiğini kanıtlamak için fotoğraf çekmenizi öneririz.

Neler için talepte bulunabilirsiniz?

Yalnızca web sitelerimiz üzerinden gayrimenkul rezervasyonu için bize ödenen paraların geri iadesini talep edebilirsiniz. Renters Platform rezervasyon şartları kapsamında sadece Renters Platform web siteleri üzerinden yapılmış olan ödemelerin geri iadesini talep edebilirsiniz.

Direkt olarak gayrimenkul sahiplerine veya yöneticilerine yapılan ödemeler Renters Platform sorumluluğunda değildir.

Chargebacks (Ters  ibrazlar) :

Kredi kartınızdan veya banka kartı sağlayıcınızdan bir geri ödeme talebinde bulunucağınıza ve bulunduysanız bize bunu bildirmelisiniz. Bize herhangi bir bildirimde bulunmassanız ve bankanızdan veya kart sağlayıcınızdan bizim bilgimiz dışında geri ödeme talebinde bulunduysanız rezervasyon şartları politikamız kapsamında size bir ödeme yapma hakkımız olmayacaktır.

Hak talebinde bulunmak

Herhangi bir hak talebinde bulunmak için, gayrimenkule giriş işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonraki gün içerisinde en geç saat 12: 00'den (öğleyin) bizimle aşağıdaki bilgilerle iletişime geçmelisiniz:

Kiralayanın adı;

Rezervasyon yaptığınız Mülkün adresi;

Sizin için bir iletişim numarası;

Rezervasyonunuzun yapıldığı e-posta adresi;

Rezervasyon referans numaranız;

Giriş ve çıkış tarihleriniz;

Geri ödeme talebinde bulunma nedeniniz;

Neyin yanlış gittiğine dair sahip olduğunuz herhangi bir fotoğrafik kanıt ve not.

Kredi kartı veya banka kartı sağlayıcınızdan veya diğer finans sağlayıcınızdan geri ödeme talebinde bulunmadığınızı ve bulunmayacağınızı teyit eden imzalı mektup.

Ödemeler :

Yalnızca bize ödediğiniz para biriminde geri ödeme yaparız.

 İletişim bilgilerimiz

 Tel : +90252382 0461 (24 saat)

 Renters Platform (RentersPlatform.com) ile iletişim kurma. Rezervasyon şartları ve koşulları hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bizimle yandaki linkten ileteşime geçin. İLETEŞİM